Żywa Biblioteka

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
25 maja 2015

W dniach 22-23 maja 2015 r. nasza Fundacja uczestniczyła w organizowanym już po raz trzeci w Słupsku projekcie pod nazwą "Żywa Biblioteka".

Ma on na celu umożliwienie każdemu człowiekowi, który chce poszerzyć własne horyzonty spotkania z ludźmi z różnych grup obarczonych stereotypami.

Pomysł przeprowadzenia tego rodzaju przedsięwzięcia powstał w 2000 r. w Danii, a do dziś zrealizowano go już w około 45 krajach.

Jego Głównym założeniem jest szeroko pojęta edukacja i dążenie do wzrostu świadomości społecznej na temat tak zwanych grup dyskryminowanych, nieakceptowanych czy po prostu budzących niepewność i lęk z powodu swojej odmienności. W „żywym” księgozbiorze można znaleźć wyznawców różnych religii, reprezentantów różnych subkultur, przedstawicieli różnych ras, mniejszości, grup etnicznych, osoby funkcjonujące na co dzień z niepełnosprawnością fizyczną, sensoryczną i umysłową, a także feministki czy bohaterów reprezentujących odmienne poglądy na życie.

W tych dniach każdy mógł przyjść do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku przy ulicy Grockiej wypożyczyć żywą książkę i zadać jej nurtujące go pytania. W tym roku w słupskim księgozbiorze znalazły się między innymi takie tytuły jak: „Ateista”, „Racjonalny Katolik”, „Feministka”, „Aktywna 50 Plus”, „Ofiara Przemocy Domowej”, „Osoba Niewidoma”, „Gej”, „ „Para Homoseksualna”, „Buddysta”, „Punk”, „Osoba ze Schizofrenią”, „Rodzic Dziecka z LGBT”, „Weganka”.

Zainteresowanie odbyciem rozmów z „żywym księgozbiorem” było bardzo duże. Wciągu dwóch dni odbyło się 346 wypożyczeń. Bibliotekę odwiedzili czytelnicy ze Słupska, okolic, a także z odległych rejonów Polski. Przedsięwzięciu towarzyszyły różnego rodzaju imprezy (koncerty, spotkania After party), w czasie których książki i czytelnicy mogli się lepiej poznać. Całość poprzedzała debata na temat tolerancji i miejsca osób starszych w dzisiejszym świecie. Warto dodać, że słupska edycja Żywej Biblioteki odbyła się w przyjaznej, szczerej atmosferze, sprzyjającej otwartości i poszanowaniu prawa do odmienności każdego człowieka.