Wizyta w Muzeum II Wojny Światowej

23 lipca 2018

Przez ostatnie sto lat Pomorze Gdańskie stało się świadkiem i areną wielu ważnych wydarzeń, które miały decydujący wpływ na losy Polski. To między innymi tu rozpoczęła się II Wojna Światowa i tu narodziła się Solidarność.

Dlatego też przybliżając historię Pomorza, nie można pominąć miejsc  w żywy i namacalny sposób upamiętniających przebieg niniejszych wydarzeń.

Odkrywając historię własnego regionu, grupa osób niepełnosprawnych z województwa pomorskiego odwiedziła Muzeum II Wojny Światowej, by zrozumieć tragedię trwającego 6 lat międzynarodowego konfliktu. Dla każdego z uczestników, podróż w przeszłość była ogromnym przeżyciem. Duże wrażenie robiły prezentowane w muzeum eksponaty (gruzy, czołgi, repliki bomb, plakaty) oraz towarzyszące im opowieści, których można było wysłuchać ze słuchawek audioprzewodników.

Większość grupy stanowiły osoby z dysfunkcją wzroku, dla których ważne było to, że historii można nie tylko posłuchać, ale i dotknąć.

po wizycie w muzeum przyszedł czas na refleksje, wymianę doświadczeń, choć byli i tacy, którzy w zetknięciu z ogromem wojennych krzywd, woleli zwyczajnie milczeć.

Zwiedzanie zakończył wspólny spacer.

Naszym przewodnikiem był wspierający nas przez cały dzień profesor historii, znawca dziejów Pomorza Pan Maciej Hejger.

Dzięki Niemu wzbogaciliśmy swoją wiedzę na temat wydarzeń związanych z obroną Westerplatte, Poczty Polskiej czy mrocznych dziejów Victoriashule. Dowiedzieliśmy się też, jak wyglądało życie na Pomorzu pod niemiecką okupacją.

Wizycie  w Gdańsku towarzyszyło wiele emocji. W czasie jej trwania każdy z uczestników zetknął się z trudną i wcale nie tak odległą historią.

Uczestnicy z niecierpliwością czekają na kolejne wydarzenie, jakim będzie wizyta w Europejskim Centrum Solidarności.

Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach zadania pt: "W drodze do wolności - spotkania z historią przybliżające najnowsze dzieje Pomorza osobom z niepełnosprawnościami" realizowanego przez Fundację "Radius" i Dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra"

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra"

Muzeum Historii Polski - logoLogo programu patriotyzm jutra.Logo Fundacji Radius