"Kaszuby Słowem i Kształtem Malowane"

1 października 2015

Fundacja Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych „Radius” oddaje w ręce czytelników publikację, która jako pierwsza w Polsce podejmuje tematykę Kaszub i jest jednocześnie w pełni dostępna dla osób niewidomych i słabowidzących.

W ubiegłym roku obchodziliśmy dziesiątą rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Staliśmy się formalnie częścią zjednoczonej Europy, o czym marzyły pokolenia Polaków zamkniętych za żelazną kurtyną.

Wspólnota europejska jest bezsprzeczną wartością. Skupia obywateli starego kontynentu wokół wspólnych spraw, daje szanse równego dostępu do edukacji, komunikacji, techniki i informacji, pozwalając jednocześnie poszczególnym podmiotom na zachowanie własnej tożsamości i odrębności kulturowej. Wiele unijnych i krajowych działań skierowanych jest na podkreślanie tego, co specyficzne, wyjątkowe, niepowtarzalne. Docenia się nie tylko odmienność kulturową pojedynczych państw, ale także niezwykłość położonych w ich obrębie regionów.

Od kilkunastu lat swoisty renesans przeżywa kultura kaszubska. Rośnie zainteresowanie tym obszarem naszego kraju. Na tle bogatej obyczajowości całej Europy, po której możemy podróżować praktycznie bez ograniczeń, Kaszuby wyglądają równie atrakcyjnie, co miejsca oddalone o setki kilometrów stąd. Ciekawa kultura, własny język        i wielowiekowa historia sprawiają, że region ten wart jest bliższego poznania.

Na rynku wydawniczym brak jest jak dotąd pozycji poświęconych                         tematyce Kaszub i jednocześnie dostosowanych do percepcji poznawczej osób niewidomych  i słabowidzących.

Wychodząc więc naprzeciw potrzebom tej grupy odbiorców oddajemy w ręce czytelników pierwszą publikację traktującą o Kaszubach, w pełni dostępną dla osób                z dysfunkcją wzroku, Przygotowaną w formacie PDF, EPUB i MOBI oraz w dedykowanym dla niewidomych standardzie DAISY MP3 i „Czytak”.

Niniejsza publikacja powstała w ramach projektu „Kaszuby słowem i kształtem malowane – warsztaty przybliżające kulturę kaszubską osobom niewidomym                         i słabowidzącym”. Projekt został przygotowany i jest realizowany przez Fundację Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych „Radius”.

Zadanie jest realizowane w ramach programu „Kultura Dostępna”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Mamy nadzieję, że nasza wspólna podróż po historii, kulturze, zwyczajach oraz kaszubskich zakątkach dostępnych dla niewidomych wyda się czytelnikom interesująca         i z przyjemnością wyruszą w nią razem z nami.

Fundacja „Radius” dziękuje Narodowemu Centrum Kultury za zwrócenie uwagi na szczególne potrzeby osób z dysfunkcją wzroku oraz za dofinansowanie projektu w ramach, którego powstała niniejsza publikacja.

Autor w sposób szczególny na koniec chce podziękować Pani Prezes Fundacji „Radius” Agnieszce Orzech za przekazanie wielkiej miłości do Kaszub oraz za konsultacje, wsparcie merytoryczne i za możliwość udziału w tak ciekawym i nowatorskim przedsięwzięciu.

POBIERZ

Kaszuby Słowem i Kształtem Malowane e-book w formacie EPUB, PDF, MOBI do pobrania w formie spakowanego archiwum ZIP rozmiar 1 mb.

Kaszuby Słowem i Kształtem Malowane audio-book w formacie MP3, DAISY, "Czytak"do pobrania w formie spakowanego archiwum ZIP - rozmiar 325 mb.

Projekt „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”.

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedstawiające ten właśnie napis.Logo programu Kultura Dostępna z kolorowym tym właśnie napisem.Logo Fundacji