Zwiedzamy bunkry

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
12 września 2015

Sobota 12 września upłynęła pod znakiem historii. Tym razem w ramach projektu „Nasze Kompetencje Nasze Szanse – Podnoszenie Zaradności Osobistej i Społecznej Osób z Niepełnosprawnością Złożoną” udaliśmy się do Ustki, zwiedzać powstałe w okresie międzywojennym poniemieckie fortyfikacje. Najpierw zapoznaliśmy się z historią miasta i polskiego wybrzeża, aby później przejść do oglądania obiektów wojskowych. Widzieliśmy między innymi armatę, przeciwlotnicze stanowiska działowe i pokryte siatką maskującą bunkry. Największe emocje towarzyszyły jednak zwiedzaniu bunkrów od środka. Mieliśmy okazję zobaczyć podziemne pomieszczenia mieszkalne i dowódcze, w których na początku II Wojny Światowej stacjonowali niemieccy żołnierze. W każdym z pomieszczeń czekały na nas atrakcje świetnie oddające klimat tamtych niespokojnych czasów. Były, więc starodawne telefony, w których można było wysłuchać oryginalne komunikaty ówczesnych przywódców takich jak Hitler czy Chamberlain, radioodbiorniki, z których sączyła się niemiecka muzyka, żołnierskie ubiory i rynsztunek oraz prycze, na których odpoczywała załoga bunkra. Mogliśmy też zajrzeć do żołnierskiej mesy i Sali gdzie łamano szyfry. Dużym zainteresowaniem cieszyła się podziemna latryna i opowieści z nią związane. Cały obiekt przygotowany został z wykorzystaniem najnowszych zdobyczy techniki. W odwiedzanych pomieszczeniach witały nas nie tylko ubrane w niemieckie mundury manekiny, ale także hologramowe postaci. W Sali kinowej wyposażonej w najnowocześniejszy system nagłaśniający mieliśmy okazję przeżyć symulowany nalot lotniczy, co zrobiło szczególne wrażenie na osobach niewidomych. Na koniec mogliśmy sobie trochę postrzelać, co prawda nie z dział, tylko z łuków. Najbardziej aktywni otrzymali drobne upominki za trafne strzały oraz udział w konkursie na temat wiedzy dotyczącej zwiedzanego miejsca. Dodatkową atrakcję stanowił odbywający się na terenie obiektu kiermasz militariów, na którym można było zobaczyć naboje różnego kalibru, hełmy, noże, latarki i granaty z czasów II Wojny.

Przez cały dzień towarzyszyła nam piękna pogoda i doskonałe humory. Bunkry Bluchera to miejsce warte odwiedzenia dla wszystkich tych, którzy choć trochę interesują się historią własnego regionu.

Projekt Współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych za pośrednictwem Województwa Pomorskiego

Logo Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób NiepełnosprawnychLogo Województwa PomorskiegoHerb Województwa Pomorskiego

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie